Vize stránek

Vítejte na webových stránkách coolturistika.cz, kde propojujeme osobní a tělesný rozvoj prostřednictvím přírody. Hlavní vizí stránek je popularizace turistiky v ČR i mezi mladou generací a propagování všech zdravotních i psychologických přínosů pohybu v horách a přírodě. TURISTIKU chápeme jako moderní a dobrodružnou sportovní aktivitu, která je „cool“ a se kterou může začít naprosto každý a najít si rekreační či sportovní úroveň, která mu vyhovuje nejvíce. Pohyb v přírodě a horách je skvělým nástrojem pro doplnění fyzické i mentální energie po náročném pracovním/studijním týdnu a má řadu pozitivních krátkodobých i dlouhodobých přínosů na rozvoj tělesné kondice i psychiky. V oblasti OSOBNÍHO ROZVOJE vnímáme pohyb v přírodě, horách a vnějších krajinách jako paralelu k cestě vnitřními krajinami našich srdcí a individuálních životů. Příroda (nature) je tak pro nás jednoduše vnějším zrcadlem naší duše a vnitřní podstaty (nature) a tím i samostatným nástrojem pro sebepoznání. FITNESS na těchto stránkách znamená rozvoj těla i zdraví prostřednictvím pohybu v přírodě – nordic walking, treking, trail running a cvičení outdoor fitness. Řečeno s mírnou nadsázkou, než-li řešit správný poměr omega-3/-6 mastným kyselin v jídelníčku, daleko větší zdravotní přínos představuje pravidelný výlet v přírodě.

logoHlavní myšlenkou webových stránek je rovnoměrný důraz na všechny tři roviny rozvoje a růstu v životě každého člověka: 1. úspěch a spokojenost v materiální rovině a mezilidských vztazích, 2. duševní vývoj člověka (sestupná-duševní cesta sebepoznání i vzestupná-duchovní cesta) a 3. zdravé a silné fyzické tělo, které je pro každého z nás nástrojem, prostřednictvím kterého uskutečňujeme své cíle, radosti i práci. Vyrovnaný rozvoj v těchto třech rovinách symbolizuje i logo webových stránek – 3 vrcholy materiální, duševní a tělesné roviny, na které se každý z nás během svého života snaží vystoupit. Naším hlavním nástrojem rozvoje je aktivní pohyb v přírodě a horách.

 

Cílové skupiny stránek:

  1. Mladá generace – cílem stránek je přilákat mladé lidi od PC a sociálních sítí alespoň na chvíli do přírody, kde mohou zažít nejen skvělé odreagování a dobrodružství, ale získat také inspiraci, sebepoznání a tělesnou kondici.
  2. Zkušení vyznavači outdoor aktivit – smyslem stránek je také pojmenování a pochopení transformativního účinku pohybu v přírodě a horách, kterým se příroda ukládá do našich srdcí a opakovaně nás k sobě přitahuje.
  3. Fitness komunita – turistika je výborným doplňkem pro hlavní silovou či silově-vytrvalostní fitness disciplínu, která navíc umožňuje perfektně „vyčistit hlavu“, pokud se v týdnu přesouváte z budovy kanceláře/školy do fitness centra.

Zároveň je na tomto místě nutné otevřeně připustit, že čtvrtou cílovou skupinou je i zakladatel stránek s ryze sobeckým cílem – prostřednictvím těchto stránek spojit komunitu lidí, se kterými tento pohled na pohyb v přírodě rezonuje, a seznámit se i s daleko zkušenějšími turisty, trailovými běžci a horolezci pro cestu k dalším dobrodružstvím. 🙂

 

Zaměření a pojetí stránek:

  • V rámci cestování v přírodě a horách se stránky zabývají primárně turistikou ve formě nordic walking, treking a trail running. Cílem stránek není zahrnout všechny outdoor aktivity kvůli vyšší sledovanosti. Hlavním důvodem je skutečnost, že např. při horské cyklistice není jednoduše možné vnímat všechnu krásu a symboliku přírody.
  • Ambicí stránek je interpretovat všechny principy osobního rozvoje v přírodě se zdravým rozumem a s vyrovnaným důrazem na všechny tři roviny růstu v životě každého z nás (viz. výše) a to bez jakékoliv ideologie či esoteriky.
  • Možná vás překvapí, proč se stránky zabývají poměrně složitými tématy z oblasti osobního rozvoje a psychologie, ale přitom je zvolen „cool…“ název, „moderní“ pojetí a mnoho odkazů na sociální sítě. Důvodem tohoto pojetí je zkušenost, že pokud chcete někomu předat jakékoliv informace a myšlenky, tak musíte hovořit jeho jazykem. Nemyslíme si, že nejlepší cestou, jak prezentovat principy osobního rozvoje a transformativní účinek přírody, je hovořit v náznacích a podobenstvích.
  • Pohyb v přírodě a horách chápeme jako ten nejpřirozenější nástroj fyzického a psychického růstu, ale současně jej vnímáme v kontextu roku 2016. Nebráníme se proto použití toho nejmodernějšího vybavení do přírody a hor, funkčním materiálům, sportovní výživě apod. V době rutinních srdečních transplantací opravdu odmítáme argument, že něco není „přirozené“ 🙂 .
  • Všechny fotografie, které na webových stránkách, na facebooku a instagramu naleznete, jsou výhradně naše. Cílem je inspirovat čtenáře a fanoušky stránky k výletům na tato reálná a dostupná místa z fotografií a propagace turistiky zejména v ČR.
  • Velmi si vážíme zavedených outdoorových webů a osobností, které nás při našich výletech inspirovaly. Protože věříme, že máme podobný cíl, rádi uvádíme jejich odkazy pro inspiraci dalším turistům i na našich stránkách.

 

Kdo pro Vás stránky připravuje?

Autor Coolturistika.cz je absolvent Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze a Lékařské fakulty MU v Brně v oboru Výživa člověka. V současné době pracuje v oblasti eHealth na kardiologii ve Fakultní nemocnici a LF UPOL, přednáší v ČR i zahraničí a připravuje druhou knihu o sportovní výživě. Je bývalým dvojnásobným mistrem ČR v kulturistice a nyní druhé funkční období ve Výkonném výboru Svazu kulturistiky a fitness ČR na pozici předsedy trenérsko-metodické komise a mládeže. Více informací o osobním příběhu a motivaci k vytvoření těchto stránek si můžete přečíst ve článku Můj příběh.